Committees 2020-2021

Armillei, Kathy S. ’07    
Beall, Dwight ’07    

Brock, Andrew ’18     
Brown, Rosann ’06
Bumgardner, Darlene ’11

Carlson, Tammy ’06
Cipar, Andrew D. (Andy) ’91
Clarke, Cynthia G. (Cindy) ’95

Collins, Patricia (Pat) ’21
Confer, Jackie ’12
Coursen, John D. ’98

DeCamp, Arthur J. (Art) ’94    
Dunlavy, Patricia Ann (Ann) ’93    
Eastman, John ’88
Gardner, David A. ’16
Gill, Scot ’74

Hartman, Marsha Frye ’07    
Heath, Roberta Binder (Robin) ’10
Kearns, John ’17
Kleckner, Sandra S. (Sandy) ’16
Kruse, Gerald (Jerry) ’12

Laabs, Richard (Rick) ’08
Lang, Courtney C. ’14 
Meckstroth, Marcus (Mark) ’86    
McCloskey, Colleen ’16    
McMinn, Robert S. (Bob) ’93
Norris, Wilfred G. ’73

Petruccioli, Ron ’17
Price, Matthew A. (Matt) ’08
Reeves, James J. (Jim) ’00
Roles, Doug ’14
Ross, Michael (Mike) ’08

Shope, Cheryl ’07    
Sliver, Steven C. (Steve) ’98    
Smith, Burgess A. ’89
Smith, Mary Jane ’02    
Stern, Pamela Marie (Pam) ’08

Thompson, John P. ’05
Thompson, Philip G. (Phil) ’75
VanAlystyne Jr., Lester A. (Les) ’90    
Winstead, Shannon R. ’14
Wright, Sandi ’12

Honorary Members

Baxter, Carl H. ’83

Cisney Sr., Dennis E. (Denny) ’99​

Powell, Larry A. ’89
Rumbaugh, J. William (Bill) ’93

Members

Annual Fundraisers

  • BBQ: Chair: Sandy Kleckner; Subcommittee: Kathy Armillei, Darlene Bumgardner, Andy Cipar, Ann Dunlavy, John Eastman, Scot Gill, Jerry Kruse, Mary Jane Smith
  • Wine & Cheese Event: Chair: John Eastman; Members: Rosann Brown, Jackie Confer, John Coursen, David Gardner, Cheryl Shope, Sandi Wright


Club Service

  • Weekly Program: Chair: Matt Price; Members: Dwight Beall, Larry Burger, Bob McMinn, Jim Reeves, Cheryl Shope, Steve Sliver
  • 50/50: Courtney Lang
  • Extractors: Mary Jane Smith, Pam Stern
  • Club Reporter: Mary Jane Smith 
  • Social Events: Chair: Phil Thompson; Members: Andy Cipar, Robin Binder Heath, Sandy Kleckner, Mike Ross
  • Club Picnic: Andy Cipar
  • Finance: Chair: Kathy Armillei; Members: Marsha Hartman, Jerry Kruse, Yvonne Martin, Wilfred Norris
  • Recruitment & Retention: Chair: Shannon Winstead; Members: David Gardner, Bob McMinn, Jim Reeves, Doug Roles
  • Correspondence and Cards: Pam Stern
  • New Member Orientation: Cheryl Shope
  • Mentoring: Chair: Wilfred Norris; Members: John Thompson


Community Service

  • Dictionary Project: Art DeCamp, John Eastman, Mark Meckstroth, Colleen McCloskey
  • 4-Way Test Contest: 
  • Fourth Street Garden Project: Chair: Cindy Clarke; Members: Rick Laabs, Courtney Lang, Ron Petroccioli, Cheryl Shope, Mary Jane Smith, Les VanAlystyne
  • Rotary Scholarships: Chair: Rick Laabs
  • Salvation Army Bell Ringing: Burgess Smith
  • 4H/FFA: John Eastman
  • Jr Achievement: Chair: Steve Sliver
  • Special Funding Requests: Chair: Dwight Beall; Members: Cindy Clarke, Scot Gill, Marsha Hartman, Rick Laabs, Wilfred Norris, Phil Thompson


International Service

  • Rotary Foundation: Chair: John Eastman; Members: Art DeCamp, Rick Laabs, Ron Petroccioli
  • Guatemala School Connection: Rick Laabs
  • International Youth Exchange: Chair: Mary Jane Smith; Members: Ann Dunlavy, Colleen McCloskey, Mark Meckstroth, John Thompson
  • Paul Harris Society: Art DeCamp; Members: All Paul Harris Fellows


New Generations

  • Interact Club: Chairs: Ann Dunlavy, Mary Jane Smith; Members: Jackie Confer, Robin Binder Heath
  • Rotaract Club: Chair: Jerry Kruse; Members: Rosann Brown
  • Rotary Youth Leadership Academy (RYLA): Members: Sandi Kleckner, Mary Jane Smith